Czcionka:
Długo oczekiwany album pn. „Torfowiska. Magiczny speklakl przyrody“ już jest!
Gmina Czarny Dunajec oddaje w Państwa ręce album pn. „Torfowiska. Magiczny spektakl natury”. Album ten stanowi zbiór fotografii bogatych w formę, kształt i kolor. Przedstawiają one tylko niewielką część tajemniczego i unikatowego świata torfowisk – dzieła natury kształtowanego przez tysiące lat i będącego żywą księgą minionych czasów, w której każda warstwa o grubości jednego milimetra to strona opisująca jeden rok. Ten różnorodny i osobliwy obszar torfowisk wysokich, który jest wspólnym dziedzictwem pogranicza Polski i Słowacji, stał się inspiracją do powstania i realizacji transgranicznego projektu pt. „Torfowiska wysokie – unikat polsko-słowackiego pogranicza”. Album składa się z czterech rozdziałów przedstawiających różne aspekty świata torfowisk pogranicza polsko-słowackiego:
- Odcienie pór roku
- Życie roślin i zwierząt
- Tekstury natury
- Barwy wschodów i zachodów
Mamy nadzieję, że ta publikacja zainspiruje Państwa do poświęcenia kilku chwil w zabieganej codzienności, aby odwiedzić nowo powstałe multimedialne Centrum Promocji i Ochrony Torfowisk w Chochołowie oraz bliźniaczą ekspozycję u naszego Partnera projektu na Zamku Orawskim, a później dać się na torfowiska i zobaczyć ten niezwykły relikt natury.
Album zawiera teksty w języku polskim, słowackim i angielskim. Został wydany w nakładzie 1.500 egz. Można go odebrać bezpłatnie wCentrum Promocji i Ochrony Torfowisk w Chochołowie
Album jest jednym z produktów projektu pt. „Torfowiska wysokie – europejski unikat polsko-słowackiego pogranicza” realizowanego przez Gminę Czarny Dunajec w partnerstwie z Muzeum Orawskim z Dolnego Kubina ze środków programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.