Jesteś tutaj: Oravské múzeum

Oravské múzeum

Zamek Orawski

Jedną z największych atrakcji turystycznych w północnej Słowacji jest Zamek Orawski, zbudowany na skale nad rzeką Orawą w Orawskim Podziemiu jako „gniazdo orła”. Zaczęli budować zamek na miejscu starego drewnianego zamku po inwazji tatarskiej w 1241 r. Z pierwotnie małej twierdzy z XIII wieku w ciągu następnych stuleci powstał rozległy kompleks zamkowy, który dziś ma 154 pokoje. W przeszłości był to zamek powiatowy i siedziba Orawskiego Zamku. Był właścicielem prawie całej Orawy. Budynki i wnętrze zamku mają cechy stylu romańskiego, gotyckiego, renesansowego, barokowego i nowoczesnego. Zamek jest wciąż żywym kompleksem, którego rozwój nie zatrzymał się do dziś.

Zamek Orawski składa się z szeregu budynków o kształcie wzgórza zamkowego i wzgórza. W 1556 r. Przeszedł w ręce rodziny Thurzów, którzy przeprowadzili jego najobszerniejszą przebudowę. Zamek Orawski swoją obecną formę otrzymał w 1611 roku.

Po wyginięciu rodziny Thurzów miał kilku właścicieli, którzy nie dbali o niego zbytnio. Największa katastrofa nawiedziła zamek w 1800 roku, kiedy spłonął i stał się niepotrzebny dla jego administratorów. Rozległe prace rekonstrukcyjne mające na celu uratowanie zamku rozpoczęto dopiero po drugiej wojnie światowej.

  • 754kroki
  • 155pokoje
  • 186 598goście

Dziś tereny zamkowe tworzą niezwykły kompleks zamków Dolnego, Środkowego i Górnego z pałacami, fortyfikacjami i wieżami. Odwiedzający będą zainteresowani połączeniem trzech bram wejściowych z tunelem, pod którym znajdują się podziemne korytarze.

Na Zamku Orawskim znajduje się kilka wystaw. W najstarszych pomieszczeniach Zamku Górnego - w Cytadeli - znajduje się ekspozycja archeologiczna i Mediatheque, która mapuje dzieła audiowizualne nakręcone na Zamku Orawskim. Ciekawą częścią spektaklu jest ekspozycja etnograficzna i naukowa. Ekspozycja historyczna składa się z systemu średniowiecznych i renesansowych budynków zamkowych i ich wyposażenia z epoki. Odwiedzających przyciąga kaplica św. Michala i Klenotnica Oravského hradu, które znajdują się w Dolnym Zamku.

Bardzo popularne są nocne wycieczki po Zamku Orawskim podczas głównego sezonu turystycznego, urozmaicone przedstawieniami teatralnymi i przerażającymi scenami.

2018-06-15 08:00:19

Odborný medzinárodný seminár pod názvom Rašeliniská na Orave

Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne pripravuje v dňoch 20.6.- 21.6.2018 odborný medzinárodný seminár pod názvom Rašeliniská na Orave, ktorý sa uskutoční v rámci projektu č. PLSK.01.01.00-12-0052/16-00 „Rašeliniská vrchoviskové- európsky unikát poľsko- slovenského pohraničia“, financovaného z Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A PL SK 2014-2020.