Jesteś tutaj: Muzeum w Chochołowie Zagłosuj na projekt Torfowiska Wysokie - europejski unikat polsko-słowackiego pogranicza

Zagłosuj na projekt Torfowiska Wysokie - europejski unikat polsko-słowackiego pogranicza

Rozpoczęło się głosowanie w konkursie RegioStars 2018 na najciekawsze inicjatywy dotyczące rozwoju regionalnego w Europie.

Rozpoczęło się głosowanie w konkursie RegioStars 2018 na najciekawsze inicjatywy dotyczące rozwoju regionalnego w Europie. Wśród 21 najbardziej oryginalnych i innowacyjnych przedsięwzięć z całej Europy dofinansowanych z Funduszy Europejskich znalazł się wybrany przez jury konkursu projekt pt. „Torfowiska wysokie – europejski unikat polsko-słowackiego pogranicza”, realizowany przez Gminę Czarny Dunajec w partnerstwie z Muzeum Orawskim z Dolnego Kubina ze środków programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020. Projekt został wybrany do ścisłego finału w kategorii „Temat roku 2018: Inwestowanie w dziedzictwo kulturowe”.

Projekt to prekursorski pomysł dotyczący ochrony i udostępnienia torfowisk. Myślą przewodnią jest upowszechnienie wiedzy o niedostępnych na co dzień, a tak cennych dla regionu Podhala i Orawy transgranicznych kompleksach torfowisk. Aby chronić, a zarazem udostępniać turystom i mieszkańców to unikatowe dziedzictwo przyrodnicze pogranicza polsko-słowackiego w dwóch zabytkowych budynkach, które odrestaurowane zostały w ramach projektu – dawnym ośrodku zdrowia w Chochołowie oraz XVIII-wiecznym budynku „fary” na dziedzińcu Zamku Orawskiego powstają multimedialne muzea przyrodnicze. Interaktywne i audiowizualne ekspozycje poświęcone torfowiskom polsko-słowackiego pogranicza wykorzystują nowoczesne formy, np. multimedialną mapę torfowisk, ekspozytor z torfem, stanowisko z mikroskopami do przeprowadzania eksperymentów, symulatory, duże modele np. chronionej rosiczki, projekcję filmu o torfowiskach.

Ponadto Gmina Czarny Dunajec wybudowała i oznakowała dwa odcinki ścieżek pieszo-rowerowych o długości 3,68 km wraz z infrastrukturą towarzyszącą, które są kolejnymi fragmentami Historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku rowerowego wokół Tatr. Ścieżka rowerowa łączy multimedialną ekspozycję torfowisk w Chochołowie z obszarem Torfowisk Orawsko-Nowotarskich oraz umożliwia rowerzystom bezpośrednie dotarcie do Chochołowa. Powstały również dwa miejsca odpoczynku dla rowerzystów. Jednym z nich jest odrestaurowany w ramach projektu stuletni wagon kolejki wąskotorowej.

 

Na projekt Gminy Czarny Dunajec można zagłosować na stronie Komisji Europejskiej http://ec.europa.eu/regional_policy/en/regio-stars-awards/finalists_2018/cat5_fin3

Głosowanie trwa do 7 października 2018 roku.Prosimy o głosy i trzymanie kciuków za nasz projekt!

Wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystej gali 9 października br. w Brukseli w trakcie Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast. Finaliści zostaną zaproszeni na ceremonię i otrzymają certyfikat oraz medal, a projekty finałowe znajdą się w broszurze wydanej przez Komisję Europejską oraz w bazie najlepszych praktyk publikowanej na stronie InfoRegio.